Εν Αρχή...

Το Δημοτικό Σχολείο Κρυονερίου Κορινθίας ιδρύθηκε το έτος 1885 και κατά διαστήματα στεγάστηκε σε διάφορα οικήματα του χωριού.
Αρχικά λειτούργησε ως μονοθέσιο, στη συνέχεια διθέσιο και κατά την τελευταία 15/ετία ως τριθέσιο. Το 2004-05 προήχθη σε 4/θ και το 2006-07 λειτούργησε ως 5/θέσιο λόγω αύξησης του μαθητικού δυναμικού. Στο συγκεκριμένο χώρο  ανεγέρθηκε διδακτήριο το 1925 το οποίο ήταν πέτρινο, υπερυψωμένο με 4 αίθουσες,1 γραφείο και 1 υπόγειο. Το κτίριο αυτό υπέστη εκτεταμένες ζημιές από το σεισμό της 24ης  Φεβρουαρίου 1981,χαρακτηρίστηκε ακατάλληλο και κατεδαφίστηκε. Παρέμεινε μόνο 1 αίθουσα η οποία επισκευάστηκε το 2003 και χρησιμοποιείται ως ξεχωριστή αίθουσα διδασκαλίας(πέτρινο).Στη θέση του το 1982, τοποθετήθηκε προκατασκευασμένο κτίριο από τον Ο.Σ.Κ (Δωρεά Ιδρύματος Ωνάση). To 2004 προστέθηκε μια επιπλέον αίθουσα τύπου προκάτ στο προαύλιο, δίπλα στην πέτρινη και έτσι το σχολικό συγκρότημα αποτελείται από 6 αίθουσες σε 3 κτήρια.

Το 2006-07 δρομολογήθηκε λεωφορείο που μεταφέρει μαθητές δημοτικού και νήπια από τα διπλανά χωριά(Γονούσα, Παραδείσι) στα οποία δεν λειτουργεί σχολείο αλλά και από τα χωριά Τιτάνη και Μποζικά όπου υπολειτουργούν 1/θ σχολεία. Το σχολείο μας βρίσκεται σε ημιορεινή,αγροτική περιοχή της Κορινθίας, είναι ένα μικρό αλλά δυναμικό σχολείο και με προοπτική περαιτέρω ανάπτυξης.

Προσωρινά στο κτίριο του Δημοτικού Σχολείου στεγάζεται με παραχώρηση μιας αίθουσας το Νηπιαγωγείο Κρυονερίου ενώ υπάρχει εργαστήριο Πληροφορικής, γραφείο Εκπαιδευτικού Προσωπικού και βοηθητικός χώρος(προθάλαμος),ο οποίος χρησιμοποιείται ως αίθουσα πολλαπλών χρήσεων.

Εξέλιξη μαθητικού δυναμικού την τελευταία 3/τία:
2004-05  71 μαθητές,
2005-06  67 μαθητές
2007-08  71 μαθητές, που κατά τάξη  κατανέμονται ως εξής:

Χάρτης Δήμου Σικυωνίων

Η Περιβαλλοντική μας ομάδα