Παραδείσι Κορινθίας

Το  Παραδείσι  βρίσκεται  περίπου  τέσσερα  χιλιόμετρα  μακριά  από  το Κρυονέρι  και  δεκαεννέα  από  το  Κιάτο. Βρίσκεται  σε  υψόμετρο εξακοσίων  δέκα  μέτρων. Οι  μόνιμοι  κάτοικοι  είναι  περίπου  εβδομήντα, ενώ  αυτοί  που  έχουν  φτιάξει καινούριο σπίτι  στο  χωριό  είναι  σχεδόν  τριάντα. Το  σχολείο  βρίσκεται  στον  κεντρικό  δρόμο. Δυστυχώς  έκλεισε  το  1974, άνοιξε  πάλι   και  ξανάκλεισε  το  1990. Διαθέτει   μια  μικρή  βιβλιοθήκη  που  έχει  πολύ  λίγα  βιβλία. Από  το  σχολείο  αυτό  έχουν  περάσει  έξι  δάσκαλοι.

Οι  μόνιμοι  κάτοικοι  ασχολούνται  με  τη  γεωργία. Καλλιεργούν  ελιές,  σουλτανίνα, σταφίδες  και  βερίκοκα. Το  Παραδείσι  έχει  ένα  καφενείο  και  μια  πλατεία  όπου  μαζεύονται  τα  παιδιά  στον  ελεύθερό  τους  χρόνο. Δίπλα από το χωριό μας περνάει το ποτάμι Ασωπός το οποίο   καταλήγει  στο  Κιάτο. Οι  εκκλησίες  είναι  τέσσερις. Η  κεντρική  είναι  η  Αγία  Ευαγγελίστρα, ο  Άγιος  Νικόλας, ο  Προφήτης  Ηλίας  και  ο  Άγιος  Αντρέας. Γενικά, το  Παραδείσι  έχει  πολύ  πράσινο  και  θέα.

Ειρήνη  Κριεμπάρδη ΣΤ΄ Τάξη- Παραδείσι